Renkli Doppler

RENKLİ DOPPLER ULTRASONOGRAFİ NEDİR?

Sesin hareket eden yapılardan yansırken frekans değişikliği göstermesi temeline dayanan bu yöntem ile damarsal yapılardaki akım incelenir.Akım bilgisi,akımı transdusere olan ve yönü ve hızına göre renklendirilip,B-MOD denilen gri skalardaki damar görüntüsünün içine yerleştirilmesiyle renkli doppler görüntüsü elde edilir.
Grafik şeklinde Doppler spekturumu kullanılarak akım hızları ölçülür,akım tipleri saptanır.

DOPPLER ULTRASONOGRAFİ İLE HANGİ İNCELEMELER YAPILIR?
Arteriyel (atardamar) ve venöz (toplardamar) yapıların incelenmesinde (örn:Boyun damarları-karotis ve vertebral arterler,ekstremite-kol,bacak,- arter-venleri,böbrek arterleri, karaciğer ve portal sistem vb); skrotumda varikosel araştırmasında;meme ,testis,tiroid,paratiroid, lenf bezleri ve yumuşak doku gibi yüzeysel yapılar ile parankimal organlarda oluşan tümoral  ve iltihabı oluşumların damarlanmasının incelemesinde kullanılır.

Damarsal yapılarda tıkanıklığı,venöz kapak yetmezliği ,renal arter stenozunu  saptanmasını sağlar.

Gebelikta 20.haftadan itibaren umbilikal arterde ve fetal organlarda yapılan Doppler incelemeleri fetusta gelişme geriliği ve fetal distress olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Jinekolojik tümörlerde transvaginal olarak yapılan Doppler incelemesi tümörün iyi veya kötü huylu olup olmadığı hakkında bilgi verir.EKtopik gebelik (Dış Gebelik), Over torsiyonu hakkında bilgi verir.

Transplante organlarda perfüzyonun değerlendirilmesini sağlar.

REFERANS klinik laboratuvarlarda GE LOGİC 7 Renkli Doppler Ultrasonografi cihazı kullanılmaktadır.

Logic 7, üst seviye premium sistem sonografi cihazıdır.

Coded Harmonik özelliği ile yüksek frekanslar kullanılarak daha ayrıntılı ve kontrast rezolüsyonu daha iyi olan görüntüler elde edilmektedir.

Otomatik doku optimizasyonu ile B-MOD ve doppler çalışmalarında en uygun  ve kaliteli  görüntüyü sağlar.
LCD renkli dokunmatik ekranı ile setup kontrol menülerine ulaşım kolaylığı vardır.

Virtual konveks özelliği ile,lineer probla yapılan incelemelerde konveks alan oluşturulur.Böylece görüntünün tümü aynı alana sığdırılarak doğru ölçümler yapılabilir.

Matrix-lineer probu (M12L) ile 7-10-12-14 MHz aralığında inceleme yapılmakta ve böylece özelllikle
meme-trioid-testis-yüzeysel doku ve vasküler incelemelerde optimum görüntü  sağlanmaktadır.

E8C ve 3.5C probları da multifrekans özelliğini taşımakta olup geniş uygulama alanına sahiptir.

Raw data görüntü oluşturma ,arşivleme ve post-proses ölçüm-analiz yapma özelliği vardır.Entegre DVD,yazıcı,Geniş harddisk imaj ve arşiv kapasitesi ile  raporlama ve arşivleme yapılabilmektedir.

DOPPLER ULTRASONOGRAFİ ÇEKİMİNE GELİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR NELERDİR?

İncelemeye gelmeden önce randevu alınması ve bu aşamada incelemenin tipine göre hazırlık gerektiren bir durum varsa öğrenilmesi gerekir.Örneğin Renal arter Doppler US'da; gelmeden önce 3 gün gaz giderici ilaç kullanılır ve 12 saatlik açlık gerekir.

İncelemeye gelirken Rahat kıyafetler giyilmelidir.

Doktorunuzun yazdığı istem kağıdını ve varsa önceden yaptırdığınız tetkikleri getirmeniz ,incelemeyi yapan Radyoloji uzmanına tanısında yardımcı olacaktır.
 

 

SGK (SSK, BAĞKUR,EMEKLİ SANDIĞI) VE DEVLET MEMURLARI HASTALARINA HİZMET VERİLMEKTEDİR

Randevu formumuzu kullanarak online olarak randevu alabilirsiniz.