MR (Magnetic Resonance)

MR nedir ve nasıl çalışır?

MR ÇEKİLMESİ
Nörolog hekiminiz MR çektirmenizi önerdiyse, bunun hakkında endişe duyabilirsiniz.Aşağıda MR çekimi sırasında karşılaşabileceklerinizle ilgili bir kaç nokta yer almaktadır.

MR ÇEKİMİNE BAŞLAMADAN ÖNCE.

MR birimine ulaştığınızda ,sizden bir yatağa uzanmanız istenecek. Daha sonra bu yatak  MR aletinin içine doğru Hareket edecek.Çapı omuzlarınızdan daha geniş olan bir tünelin içinde yatıyor olacaksınız.Sonuç olarak şıkışmış hissedebilir,hatta klostrofobik duygular hissedebilirsiniz, fakat süreç görece kısa sürecektir.

Sakin biçimde yatmanız istenecek.Hekimin tamamen sakin halde iken tarama yapmayı istediği vücut bölümlerinizi bu biçimde korumak zorundasınız.MS hastalığında sıklıkla beyin ve omurilik taraması yapılır.

Başınızın taraması sırasında, el ve ayaklarınızı hareket ettirebilirsiniz,rahat biçimde yutkunabilirsiniz.Fakat başınız sabit kalmalıdır.Bazı hastanelerde başınızı bantlar yada pedler yardımıyla yatağa sabitliyebilirler.

Omurilik taraması yapılıyorsa, vücudunuzun bu kısmını sabit tutmalısınız.Bu önlemler MR cihazından temiz görüntüler alınmasına yardımcı olacaktır.

Eğer hekim taramayı fazlalaştırmak için kontrast madde istediyse ( örn.gadolinyum içeren maddeler.),bu maddde damar içine 1-2 dakika içinde verilecektir.Hekim maddenin beyine ulaşması için tarama başlamak için beş dakika bekleyecektir.Tarama sonrasında bu madde vücudunuzdan idrar ile atılacaktır.

MR ÇEKİMİ SIRASINDA NELERLE KARŞILAŞIRSINIZ.?

MR incelemesi yaptırdığınız hastaneye bağlı olarak ,MR taraması sırasında üşüyebilirsiniz.Yalnızca MS hastası gören hastaneler tarama odasının ısısını serin  (18-19 derece) tutabilirler,çünkü MS hastaları serinlikte daha rahat ederler.

Tarama işlemi başlayınca,gücü mıknatısın kuvvetine bağlı olan (çok kuvvetli mıknatıslar ile bu ses çok yüksek olabilir) Bir ''çınlama'' sesi duyacaksınız.Korkmayın ! Bu manyetik alan oluşturan mıknatısın sesidir.Bu tarama yapılan tarafından makinenin bozulması sanılabilecek normal bir sestir.Hastane personeli bu sesi azaltmak için size kulak tıkacı yada kulaklık verebilirler.

Bir çok MR biriminde hekimin sizinle konulabileceği bir iç iletişim sistemi vardır.Muhtemelen sorun çıktığında personele haber vereceğiniz bir zil de olacaktır.küçük bir alanda olsanız bile, yalnız değilsiniz.Bir kaç personel yakınınızda olacak ve iç iletişim sistemi ve zil ile onlara kolayca ulaşabileceksiniz.

MR ÇEKİMİ NE KADAR SÜRER?

MR tarama süresi hastaneye ve taranması gereken vücut bölümlerine bağlı olarak değişir.MS tanısı için yapılacak bir MR taraması yaklaşık 30 dakika sürecektir.

MR güvenli ve ağrısız bir inceleme yöntemidir, fakat bazıları için hoş olmayan bir deneyim olabilir.Çünkü küçük bir oda vardır ve makinenin sesleri yüksek olabilir.Yeterince  hazırlanmadığında bu koşullar sıkıcı olabilir.Bununla birlikte ,MR görece kısa sürede sonlanır  ve hekime MS tanısı ve tedavisinin değerlendirilmesi için kritik bilgiler sağlar.

GELECEĞE BAKMAK.
Yaklaşık 10 yıl önce MS alanında kullanılmaya başlanmasından bu yana,MR hastalığın değerlendirilmesinde anahtar bir araç haline gelmiştir.Bu önemli teknoloji sürekli evrimleşmektedir.MR ve ilgili tekniklerde gelişmeler gelecekte MS hastalığının daha fazla anlaşılmasına ilişkin umutlar sunmaktadır.

SGK (SSK, BAĞKUR,EMEKLİ SANDIĞI) VE DEVLET MEMURLARI HASTALARINA HİZMET VERİLMEKTEDİR

Randevu formumuzu kullanarak online olarak randevu alabilirsiniz.