Elektrokardiogram (EKG)

ELEKTROKARDİOGRAM (EKG)


Bilindiği gibi,kalp kasılması sırasında  kalpte belli bir biyoelektriksel güç doğmaktadır.Elektrokardiog-raf denilen aygt kalbin kasılmasını ve gevşeme sırasında ortaya çıkan biyoelektriksel güçleri özel bir kağıt üzerine kaydetmektedir.

Kalbin atrium-larmda, ventriküllerin ortaya çıkan tüm biyoelektiriksel güçler kaydedilmelidir.Kalpteki çeşitli bozukluklar ve hastalıklar bu güçlerde değişikliklere neden olmaktadır.çekilen elektro-kardiogramda bu değişiklikler  görülebilmektedir.Genellikle her hastalık kendine özgü biyoelektriksel değişikliklere neden olmaktadır.Bu değişiklikler bilindiğinde,hastalığın teşhisi konusunda elektrokardiogram büyük yararlar sağlamaktadır.

Elektrokardiogram çekildiğinde hastaya kesinlikle elektrik verilmemektedir.Tam tersi hastanın kalbinden ortaya çıkan elektirik güçleri kaydedilmektedir.Standart bir bir elektrokardiogramda, kalbin tek bir kasılma ve gevşeme biyoelektriksel güçleri yansıtır.

''QRS'' dalgası ise ventriküllerin kasılma olayı sırasında ortaya çıkan biyoelektirksel güçleri yansıtır.''T'' dalgası da ventrücüllerin gevşeme olayı sırasında ortaya çıkan biyoelektriksel güçleri yansıtır. 

 

SGK (SSK, BAĞKUR,EMEKLİ SANDIĞI) VE DEVLET MEMURLARI HASTALARINA HİZMET VERİLMEKTEDİR

Randevu formumuzu kullanarak online olarak randevu alabilirsiniz.